Jsme dětský festival ohně a pohybu s názvem Incendio. Festival vznikl nápadem hlavní organizátorky Veroniky Jelínkové o letních prázdninách v roce 2013 při její dobrovolné výpomoci v letním kině v Litoměřicích. Následně za podpory Kino klubu a paní Renaty Vášové se začal projekt Incendio, kdy byl schválen kulturní radou, od října 2013 realizovat. 

Z počátku se projekt vyvíjel pouze jako spíše menší rodinný festival plný žonglování a ohně. Spolupracoval s různými skupinami z celé České republiky, které tvořily samotný program. 

„Myšlenka festivalu vznikla, protože v té době jsem začínala mít vlastní skupinu, která dělala ohnivou a světelnou show. Moc jsme toho neuměli a nejbližší festival, kde jsme se mohli něco naučit byl až v Polné u Jihlavy.“ Říká hlavní organizátorka Veronika Jelínková, „Jelikož se jednu dobu stala světelná a ohnivá show velkým hitem v Litoměřicích a okolí, začali jsme nabírat děti jako zájmový útvar. Bohužel téměř každé umění a tanec má nějakou svou soutěž, nebo možnost se prezentovat. Naše komunita nic takového nemá a všechny ohnivé festivaly jsou spíše zaměřené na starší než na děti. A klient si spíše objedná dospělé, než děti.“ 

Tímto vznikla tradice, že festivalové děti (ať už se znají či neznají) si vystoupí na hlavní galashow po boku profesionálů společně v choreografii, kterou ten den nacvičí. Tímto jsme se stali vůbec prvním festivalem pro děti v tomto oboru. Naším cílem je propagovat volnočasovou aktivitu žonglování, jelikož se jedná o kategorii, která dokáže zkoordinovat všechny oblasti umění (hudba, pohyb, estetika, show , sebepoznání, seberealizace apod… )

Další tradicí festivalu je žonglérská soutěž, také vůbec první soutěž pro žongléry hlavně děti v České republice, kde mají možnost vyhrát ceny (poháry,medaile). 

„Opět se to pojí s historkou, proč tato soutěž vznikla. Jedno z našich dětí bylo tak talentované, že jsem jej přihlásila do soutěže Zlatý oříšek s točení s poi. V základním kole se neumístila a porotci mi oznámili, že bohužel nemá tolik medailí a ocenění, aby mohla postoupit dále, respektive nemá žádné. A kde má získat medaile a ocenění, když žádná taková soutěž pro naši komunitu neexistuje?“ Odpověď byla jasná, jestli chceme mít úspěšné děti, musíme pro to něco udělat. A tak vznikla žonglérská soutěž pro amatéry i profesionály do 16 a nad 17 let. Kde mají možnost si nějaké to ocenění přivést domů a pochlubit se s ním. Vy ji můžete vidět vždy v pátek večer před festivalem, kde budou za přítomnosti odborné poroty, děti i dospělí bojovat o medaile. 

 

Již od počátku měl festival myšlenku podpořit popálené děti, jelikož i sami tvůrci a někteří návštěvníci mají s tímto zkušenosti, protože vystupují s otevřeným ohněm a popáleniny jsou jejich denní chléb. 

Avšak až od roku 2018 se festival stal charitativní akcí, která podporuje organizaci Popálky a ta zase podporuje právě popálené děti a pomáhá jejich rodinám. Když se v roce 2018, vybral první výtěžek, poslal se na konto Popálek. Nikdo netušil, co se před chystaným ročníkem tehdy stalo, a proto celý tým zaskočila zpráva, že náš výtěžek poputoval zpět do Litoměřic popálenému ze srpna 2018. Nyní i letošní ročník se opět zaměřuje na popálené děti. Půlka výtěžku poputuje organizaci Popálky a půlka onomu popálenému chlapci Zdendovi. 

„Budeme rádi za každou pomoc, podporu či sdílení festivalu, jelikož i my jsme se stali tradicí města Litoměřic s nevšední akcí, která vyrostla a stále roste ve velký rodinný festival. 

Nejčastější otázka je, proč to děláme? Proč? Protože prostě chceme, naplňuje nás to, baví nás to, a prostě pro dobrý pocit. Každý pomáháme po svém a my pro vás rádi připravíme show, která pomáhá v oblasti, která je často opomíjena, přesto se s ní setkáváme každý den. Pro nás už to není jenom festival a kulturní akce, pro nás je to srdeční záležitost.“  

 

Veronika Jelínková, hlavní organizátorka festivalu Incendio